Full Awards List

PROJECT / PERSON / CORPORATE
144 Kilmore Street, Christchurch
AWARDING ORGANISATION
New Zealand Commercial Project Awards
CATEGORY
Commercial and Civic
RESULT
Silver Award Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Excellence Award (Building and Structures)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Urban Development Institute of Australia Awards for Excellence – Queensland
CATEGORY
Retail, Commercial, Public Use Award for Excellence
RESULT
Winner
CATEGORY
President’s Award for Excellence
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Institute of Architecture National Awards
CATEGORY
Commercial Architecture National award
RESULT
Winner
CATEGORY
Heritage National award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Australian Structural Institute (ASI)
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Buildings – Large projects
RESULT
National Winner
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Large projects (NSW/ACT)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Consult Australia Awards for Excellence
CATEGORY
Gold in Design Innovation
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – New South Wales Division
CATEGORY
President's Award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
IStructE (Institution of Structural Engineers) Structural Awards (UK)
CATEGORY
Award for Commercial or Retail Structures
RESULT
Commended
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – South Australia Division
CATEGORY
Excellence Award (Building and Structures)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Australian Structural Institute (ASI)
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Large Projects category (SA)
RESULT
Winner
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Buildings – Large projects
RESULT
High Commendation
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Amanda Pryce
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Western Australia Division
CATEGORY
Young Professional Engineer of the Year
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Aurecon
AWARDING ORGANISATION
Australian Financial Review (AFR)
CATEGORY
Best provider - Power/Utilities industry
RESULT
Client Choice Awards Winner
CATEGORY
Best New Zealand firm
RESULT
Client Choice Awards Finalist
CATEGORY
Best South Australia firm
RESULT
Client Choice Awards Finalist
AWARDING ORGANISATION
Australian Human Resources Institute (AHRI) awards
CATEGORY
AHRI Inclusive Workplace Award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Business/Higher Education Round Table (B/HERT) Australia
CATEGORY
The Ashley Goldsworthy Award for Sustained Collaboration between Business & Higher Education 2016
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Institute of Risk Management South Africa (IRMSA) Awards
CATEGORY
Industry Initiative Award - Professional Service Category
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Professional Management Review (PMR) Awards - South Africa
CATEGORY
Electrical consulting engineers
RESULT
Diamond Arrow Award Winner
CATEGORY
Mechanical consulting engineers
RESULT
Diamond Arrow Award Winner
CATEGORY
Combined electrical and mechanical consulting engineers
RESULT
Diamond Arrow Award Winner
CATEGORY
Civil consulting engineers
RESULT
Gold Arrow Award Winner
CATEGORY
Structural consulting engineers
RESULT
Gold Arrow Award Winner
CATEGORY
Combined civil and structural consulting engineers
RESULT
Gold Arrow Award Winner
AWARDING ORGANISATION
Workplace Gender Equality Agency (WGEA) – Australia
CATEGORY
Employer of Choice for Gender Equality (EOCGE)
RESULT
Citation
AWARDING ORGANISATION
Australian Financial Review (AFR)
CATEGORY
Client Choice Awards: Best consulting engineering firm
RESULT
Finalist
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Infrastructure Partnership Australia’s (IPA) prestigious National Infrastructure Awards
CATEGORY
Project of the Year
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – New South Wales Division
CATEGORY
Excellence award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Institution of Civil Engineers (ICE) (UK) Awards
CATEGORY
Sir Edmund Hambly Medal Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – National awards
CATEGORY
Sir William Hudson award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Winner Overall Project: R W Hawken Award
RESULT
Winner
CATEGORY
Excellence Award (Innovation/ Research and Development)
RESULT
Winner
CATEGORY
Excellence Award (Project Infrastructure)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Association of Consulting Engineers - New Zealand (ACENZ)
CATEGORY
Innovate Awards of Excellence - New Zealand
RESULT
Silver
AWARDING ORGANISATION
Ground Engineering Awards, London
CATEGORY
International Project of the Year Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Christchurch Memorial RSA
AWARDING ORGANISATION
New Zealand Commercial Project Awards
CATEGORY
Retail
RESULT
Silver Award Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Financial Review (AFR)
CATEGORY
Most client focussed consulting engineer: Australia and New Zealand
RESULT
Client Choice Awards Finalist
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Eastgate Refurbishment Phase 2
AWARDING ORGANISATION
South African Institute of Steel Construction (SAISC) Steel Awards
CATEGORY
Commercial Architecture Category
RESULT
Winner
CATEGORY
Overall Steel Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards
CATEGORY
Young Engineer of the Year Award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
South African Institute of Civil Engineers (SAICE) and South African Forum of Civil Engineering Contractors (SAFCEC) Annual Awards
CATEGORY
Young Engineer of the Year
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Gatton Solar Flagships PV plan
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Innovation/Research & Development
RESULT
High Commendation
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Water Association
CATEGORY
Infrastructure Innovation Award (SA)
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards
CATEGORY
Visionary Client of the Year Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Resource Development
RESULT
High Commendation
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Jane Moran
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction Awards (NAWIC)
CATEGORY
Brookfield Multiplex Scholarship for Future Leaders
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Structural Institute (ASI)
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Buildings – Engineering projects
RESULT
High Commendation
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Engineering projects (VIC)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Lightweight Structures Association Australiasia (LSAA) Design Awards 2016
CATEGORY
Award of Excellence
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Roads Australia Award for Technical Excellence
CATEGORY
Award for Technical Excellence
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Construction World’s Best Projects Award - South Africa
CATEGORY
Civil Engineering and Building Contractors (outside South Africa)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
South African Institute of Civil Engineers (SAICE) and South African Forum of Civil Engineering Contractors (SAFCEC) Annual Awards
CATEGORY
Most Outstanding Civil Engineering Achievement – International
RESULT
Commendation
AWARDING ORGANISATION
Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards
CATEGORY
Best International Project Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Kayla Bolton
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction Awards (NAWIC)
CATEGORY
Diversity award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
New Zealand Commercial Project Awards
CATEGORY
Restoration / Heritage
RESULT
Gold Award Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia - Structural College Awards
CATEGORY
John Connell Gold Medal Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Project Management Institute (PMI Global) Professional Awards
CATEGORY
Project of the Year
RESULT
Finalist
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Langa CRU
AWARDING ORGANISATION
Govan Mbeki Awards - Western Cape
CATEGORY
Best Community Residential Units
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Consult Australia Awards for Excellence
CATEGORY
Champions of Change Women in Leadership award
RESULT
Highly commended
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Mainfreight Hamilton
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Industrial Property Award
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Manukau District Court
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Special Purpose Property Award
RESULT
Excellence
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Victoria Division
CATEGORY
Excellence Award (Building and Structures)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Australian Structural Institute (ASI)
CATEGORY
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Large projects (VIC)
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
British Expertise International Awards (BEIA)
CATEGORY
Outstanding International Masterplanning Project
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Excellence Award (Project Management)
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
South African Institute of Civil Engineers (SAICE) and South African Forum of Civil Engineering Contractors (SAFCEC) Annual Awards
CATEGORY
Most Outstanding Civil Engineering Achievement
RESULT
Winner
CATEGORY
Transport Engineering Project for the Year
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Construction World’s Best Projects Award - South Africa
CATEGORY
The AfriSam Innovation Award for Sustainable Construction
RESULT
Special mention
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Otahuhu Recreation Centre
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Tourism and Leisure Property Award
RESULT
Excellence
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Oxford Fresh Choice New Supermarket
AWARDING ORGANISATION
New Zealand Commercial Project Awards
CATEGORY
Retail
RESULT
Bronze Award Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Rebecca Wheadon
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction Awards (NAWIC)
CATEGORY
Innovation award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Redcliffs New World Supermarket
AWARDING ORGANISATION
New Zealand Commercial Project Awards
CATEGORY
Silver Award Winner
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
South African Institute of Electrical Engineers (SAIEE) KwaZulu-Natal Centre awards
CATEGORY
Significant Project Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Ridgeview Office Development
AWARDING ORGANISATION
South African Property Association (SAPOA) Innovative Excellence Awards
CATEGORY
Office developments (Commercial)
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Institute of Risk Management South Africa (IRMSA) Awards
CATEGORY
Up and Coming Risk Manager of the Year Award
RESULT
Runner up
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Control Systems, Networks, Information Processing and Telecommunications
RESULT
High Commendation
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
CITAB-CTBUH China Tall Buildings Awards
CATEGORY
China Innovation Award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Council for Tall Buildings and Urban Habitat Awards
CATEGORY
Best Tall Building Worldwide
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Institute of Architecture National Awards
CATEGORY
Award for Steel Architecture
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Stronger Christchurch Infrastructure Rebuild Team
AWARDING ORGANISATION
Association of Consulting Engineers - New Zealand (ACENZ)
CATEGORY
Innovate Awards of Excellence - New Zealand
RESULT
Special Award
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Group Tourism and Leisure Property Award
RESULT
Merit
AWARDING ORGANISATION
Association of Consulting Engineers - New Zealand (ACENZ)
CATEGORY
Innovate Awards of Excellence - New Zealand
RESULT
Merit
CATEGORY
Innovate Awards of Excellence - New Zealand
RESULT
Community Award
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Te Oro Music and Arts Centre
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Education and Arts Property Award
RESULT
Best in Category
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Auckland Property People Awards - Property Council New Zealand
CATEGORY
Best Project Team Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Retail Property Award
RESULT
Best in Category
PROJECT / PERSON / CORPORATE
The Laboratory, Lincoln
AWARDING ORGANISATION
New Zealand Commercial Project Awards
CATEGORY
Retail
RESULT
Gold Award Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
The Remarkables Ski Field Base Build
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Tourism and Leisure Property Award
RESULT
Best in Category
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – National awards
CATEGORY
Australian Engineering Excellence Award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Newcastle Division
CATEGORY
Excellence award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Vert Apartments
AWARDING ORGANISATION
Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand
CATEGORY
Multi–Unit Residential Property Award
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – National awards
CATEGORY
Australian Engineering Excellence Award
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division
CATEGORY
Excellence Award (Resource Development)
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Dr Willie de Beer
AWARDING ORGANISATION
South African National Energy Association/ South African National Energy Development Institute (SANEA/SANEDI) Energy Awards
CATEGORY
2016 SANEA Energy Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Wynyard Station Upgrade
AWARDING ORGANISATION
IAP2 Core Value Awards (International Association for Public Participation)
CATEGORY
Encouragement Award
RESULT
Winner
CATEGORY
Champion of Innovation for Community Engagement Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Zoe Knight
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction Awards (NAWIC)
CATEGORY
Young Achiever
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE AWARDING ORGANISATION CATEGORY RESULT
144 Kilmore Street, Christchurch New Zealand Commercial Project Awards Commercial and Civic Silver Award Winner
480 Queen Street Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Excellence Award (Building and Structures) Winner
Urban Development Institute of Australia Awards for Excellence – Queensland Retail, Commercial, Public Use Award for Excellence Winner
President’s Award for Excellence Winner
5 Martin Place Australian Institute of Architecture National Awards Commercial Architecture National award Winner
Heritage National award Winner
Australian Structural Institute (ASI) Steel Excellence Awards - State Division Awards: Buildings – Large projects National Winner
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Large projects (NSW/ACT) Winner
Consult Australia Awards for Excellence Gold in Design Innovation Winner
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – New South Wales Division President's Award Winner
IStructE (Institution of Structural Engineers) Structural Awards (UK) Award for Commercial or Retail Structures Commended
Adelaide Convention Centre West Building Engineers Australia Engineering Excellence Awards – South Australia Division Excellence Award (Building and Structures) Winner
Australian Structural Institute (ASI) Steel Excellence Awards - State Division Awards: Large Projects category (SA) Winner
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Buildings – Large projects High Commendation
Amanda Pryce Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Western Australia Division Young Professional Engineer of the Year Winner
Aurecon Australian Financial Review (AFR) Best provider - Power/Utilities industry Client Choice Awards Winner
Best New Zealand firm Client Choice Awards Finalist
Best South Australia firm Client Choice Awards Finalist
Australian Human Resources Institute (AHRI) awards AHRI Inclusive Workplace Award Winner
Business/Higher Education Round Table (B/HERT) Australia The Ashley Goldsworthy Award for Sustained Collaboration between Business & Higher Education 2016 Winner
Institute of Risk Management South Africa (IRMSA) Awards Industry Initiative Award - Professional Service Category Winner
Professional Management Review (PMR) Awards - South Africa Electrical consulting engineers Diamond Arrow Award Winner
Mechanical consulting engineers Diamond Arrow Award Winner
Combined electrical and mechanical consulting engineers Diamond Arrow Award Winner
Civil consulting engineers Gold Arrow Award Winner
Structural consulting engineers Gold Arrow Award Winner
Combined civil and structural consulting engineers Gold Arrow Award Winner
Workplace Gender Equality Agency (WGEA) – Australia Employer of Choice for Gender Equality (EOCGE) Citation
Australian Financial Review (AFR) Client Choice Awards: Best consulting engineering firm Finalist
Barangaroo Reserve and the Cutaway Infrastructure Partnership Australia’s (IPA) prestigious National Infrastructure Awards Project of the Year Winner
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – New South Wales Division Excellence award Winner
Institution of Civil Engineers (ICE) (UK) Awards Sir Edmund Hambly Medal Award Winner
Brisbane's Flood Recovery Ferry Terminals Engineers Australia Engineering Excellence Awards – National awards Sir William Hudson award Winner
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Winner Overall Project: R W Hawken Award Winner
Excellence Award (Innovation/ Research and Development) Winner
Excellence Award (Project Infrastructure) Winner
Christchurch Art Gallery Base Isolation Retrofit Association of Consulting Engineers - New Zealand (ACENZ) Innovate Awards of Excellence - New Zealand Silver
Ground Engineering Awards, London International Project of the Year Award Winner
Christchurch Memorial RSA New Zealand Commercial Project Awards Retail Silver Award Winner
Craig Stevenson Australian Financial Review (AFR) Most client focussed consulting engineer: Australia and New Zealand Client Choice Awards Finalist
Eastgate Refurbishment Phase 2 South African Institute of Steel Construction (SAISC) Steel Awards Commercial Architecture Category Winner
Overall Steel Award Winner
Gabi Wojtowitz Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards Young Engineer of the Year Award Winner
South African Institute of Civil Engineers (SAICE) and South African Forum of Civil Engineering Contractors (SAFCEC) Annual Awards Young Engineer of the Year Winner
Gatton Solar Flagships PV plan Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Innovation/Research & Development High Commendation
Glenelg Inlet Works Australian Water Association Infrastructure Innovation Award (SA) Winner
Growthpoint Properties Limited Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards Visionary Client of the Year Award Winner
Hay Point Coal Terminal Expansion Stage 3 Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Resource Development High Commendation
Jane Moran National Association of Women in Construction Awards (NAWIC) Brookfield Multiplex Scholarship for Future Leaders Merit
Jim Stynes Bridge Australian Structural Institute (ASI) Steel Excellence Awards - State Division Awards: Buildings – Engineering projects High Commendation
Steel Excellence Awards - State Division Awards: Engineering projects (VIC) Winner
Lightweight Structures Association Australiasia (LSAA) Design Awards 2016 Award of Excellence Winner
John Hilton Roads Australia Award for Technical Excellence Award for Technical Excellence Winner
Kasane-Kazungula Villages Sanitation project Construction World’s Best Projects Award - South Africa Civil Engineering and Building Contractors (outside South Africa) Winner
South African Institute of Civil Engineers (SAICE) and South African Forum of Civil Engineering Contractors (SAFCEC) Annual Awards Most Outstanding Civil Engineering Achievement – International Commendation
Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards Best International Project Award Winner
Kayla Bolton National Association of Women in Construction Awards (NAWIC) Diversity award Winner
Knox Church New Zealand Commercial Project Awards Restoration / Heritage Gold Award Winner
Dr Kourosh Kayvani Engineers Australia - Structural College Awards John Connell Gold Medal Award Winner
Lady Cilento Children’s Hospital Project Management Institute (PMI Global) Professional Awards Project of the Year Finalist
Langa CRU Govan Mbeki Awards - Western Cape Best Community Residential Units Winner
Louise Adams Consult Australia Awards for Excellence Champions of Change Women in Leadership award Highly commended
Mainfreight Hamilton Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Industrial Property Award Merit
Manukau District Court Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Special Purpose Property Award Excellence
Margaret Court Area Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Victoria Division Excellence Award (Building and Structures) Winner
Australian Structural Institute (ASI) Steel Excellence Awards - State Division Awards: Large projects (VIC) Winner
Masterplan Framework for Luanda 2030 British Expertise International Awards (BEIA) Outstanding International Masterplanning Project Winner
Mater Private Hospital Springfield Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Excellence Award (Project Management) Winner
Mokhotlong to Sani Pass Road project South African Institute of Civil Engineers (SAICE) and South African Forum of Civil Engineering Contractors (SAFCEC) Annual Awards Most Outstanding Civil Engineering Achievement Winner
Transport Engineering Project for the Year Winner
Novartis Head Office Construction World’s Best Projects Award - South Africa The AfriSam Innovation Award for Sustainable Construction Special mention
Otahuhu Recreation Centre Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Tourism and Leisure Property Award Excellence
Oxford Fresh Choice New Supermarket New Zealand Commercial Project Awards Retail Bronze Award Winner
Rebecca Wheadon National Association of Women in Construction Awards (NAWIC) Innovation award Winner
Redcliffs New World Supermarket New Zealand Commercial Project Awards Silver Award Winner Winner
Richard Ahlschlager South African Institute of Electrical Engineers (SAIEE) KwaZulu-Natal Centre awards Significant Project Award Winner
Ridgeview Office Development South African Property Association (SAPOA) Innovative Excellence Awards Office developments (Commercial) Winner
Rudi Rautenbach Institute of Risk Management South Africa (IRMSA) Awards Up and Coming Risk Manager of the Year Award Runner up
Santos Operational Technology Transformation Program Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Control Systems, Networks, Information Processing and Telecommunications High Commendation
Shanghai Tower CITAB-CTBUH China Tall Buildings Awards China Innovation Award Winner
Council for Tall Buildings and Urban Habitat Awards Best Tall Building Worldwide Winner
South Australia Drill Core Reference Library Australian Institute of Architecture National Awards Award for Steel Architecture Winner
Stronger Christchurch Infrastructure Rebuild Team Association of Consulting Engineers - New Zealand (ACENZ) Innovate Awards of Excellence - New Zealand Special Award
Sumner Surf Life Saving Club Clubhouse Rebuild Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Group Tourism and Leisure Property Award Merit
Association of Consulting Engineers - New Zealand (ACENZ) Innovate Awards of Excellence - New Zealand Merit
Innovate Awards of Excellence - New Zealand Community Award
Te Oro Music and Arts Centre Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Education and Arts Property Award Best in Category
Team The Brickworks Auckland Property People Awards - Property Council New Zealand Best Project Team Award Winner
The Brickworks LynnMall Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Retail Property Award Best in Category
The Laboratory, Lincoln New Zealand Commercial Project Awards Retail Gold Award Winner
The Remarkables Ski Field Base Build Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Tourism and Leisure Property Award Best in Category
Upgrading the Pacific Highway – Tintenbar to Ewingsdale Engineers Australia Engineering Excellence Awards – National awards Australian Engineering Excellence Award Winner
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Newcastle Division Excellence award Winner
Vert Apartments Property Council Awards/Rider Levett Bucknall Awards - New Zealand Multi–Unit Residential Property Award Merit
Wiggins Island Coal Export Terminal Stage 1 Engineers Australia Engineering Excellence Awards – National awards Australian Engineering Excellence Award Winner
Engineers Australia Engineering Excellence Awards – Queensland Division Excellence Award (Resource Development) Winner
Dr Willie de Beer South African National Energy Association/ South African National Energy Development Institute (SANEA/SANEDI) Energy Awards 2016 SANEA Energy Award Winner
Wynyard Station Upgrade IAP2 Core Value Awards (International Association for Public Participation) Encouragement Award Winner
Champion of Innovation for Community Engagement Award Winner
Zoe Knight National Association of Women in Construction Awards (NAWIC) Young Achiever Winner